Audi A8 Otonom Sürüş Sistemini Tanıttı

By
Updated: Nisan 21, 2016

Audi A8 Otonom Sürüş Sistemini Tanıttı

otonom-surus-sistemi-audi-a8

Uzun zamandır tüm araç üreticilerinin üzerinde kafa patlattığı Otonom Sürüş Sistemini Audi A8 aracında geliştirmeye devam ediyor. Alman otomobil üreticisi Audi, otonom sürüş sistemini eklemiş olduğu A8’i sürücüsüz bir şekilde trafikte akar hale getirebildiğini gösteren bir şov hazırladı.

Audi‘nin katkıları sayesinde düzenlenen Berlin Film Festivali geçtiğimiz günlerde otonom sürüş sistemine ait A8 şovuna tanıklık etti. Festivalin önemli isimlerinden Daniel Brühl, Audi’nin sponsorluğunda yeni düzenlenen A8 ile festivale giriş yaptı. Otonom sistemli Audi A8, aktörü evinden alıp, yoğun trafiğe aldırış etmeden başarı ile festival noktasına kadar geldi ve herkesin dilindeki kırmızı halıya aktörü teslim etti.

Oldukça iddiali olan Audi A8 daha önce de bir çok platformda bu sistemi denemişti ancak ilk defa gerçek trafiğe çıkarak kalitesini ortaya koydu. Peki bu otonom sürüş sistemi nasıl çalışıyor? Otomobil sürücü olmadan etrafındaki sensörler sayesinde bilgiyi alıyor ve 3D kamera teknolojisi ile yol durumunu kesinleştiriyor. Bu sayede şerit değişimi, trafik ışık hassasiyeti, hızlanma ve park etme gibi tüm işlemleri kendi kendine sürücüsüz yapabiliyor.

Bu şekilde dizayn edilmiş Audi A8’in henüz ne zaman satışa sunulacağı konusunda bir bilgi de verilmedi.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir