Chip Tuning ile Performans Artışı

By
Updated: Mart 30, 2017

Chip Tuning ile Performans Artışı

Araçların değişikliğe uğramasına yardımcı olan modifiye sektörü son yıllarda daha çok büyümeye başlamıştır. Modifiye’ye olan ilgi ülkemiz çapında daha yüksektir. Günümüzde üretilen otomobillerin motorları elektronik sistemler aracılığı ile rahatlık ile kontrol edilebilmektedir. Araçların motorlarının emisyon ve tüketim değerleri, motorun performansı üzerinde yapılabilecek değişiklikler işletim sistemleri içinde yer alan küçük chip tarafından gerçekleştirilmektedir. Chip Tuning işlemi ise aracın motorunda değişiklik meydana getirmeye yardımcı olan bu chipin yeniden programlanmasına imkan sağlamaktadır. Yapılan yazılım değişikliği ile aracın motorunda gizli kalmış güç ortaya daha kolay çıkmaktadır. Eğer chip tuning işlemi gerçekleştirilirken yanlış bir programlama işlemi gerçekleştirilirse bunun sonucunda aracın sahip olduğu performans düşer hatta araç hiç çalışmaz bir hale gelebilir. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için araca yapılacak yazılım işlemini alanında bilgili ve deneyimli kişiler yapmalıdır.

Chip Tuning Uygulamasının Yapılması

Günümüz teknolojilerine uygun olarak üretilen araçlarda küçük bilgisayarlar bulunmakta ve bu bilgisayarlar aracın motor yönetimi için çalışmaktadır. Küçük bilgisayarlar aracın motoruna soketlerle ve kablolar ile bağlanmaktadır. Araca yapılacak chip tuning performans işlemi ile gerçekleştirilecek sürüşler daha keyifli olacaktır. Araçların motorlarında meydana getirilecek değişiklikler için kullanılan chip tuning yönteminin iki aşaması bulunmaktadır. Yazılım değişikliği işlemi hem ek kontrol cihazı ile hem de OBD-Tuning ile gerçekleştirilmektedir. Ek kontrol cihazı ile gerçekleştirilen chip tuning uygulaması için ECU ve motor arasına elektronik ek beyin yerleştirilmektedir. Yapılan bu işlem sonucunda aracın orijinal yapısında hiçbir değişiklik meydana gelmemektedir. Hatta yapılan işlem oldukça basittir. Kullanılacak olan elektronik kontrol cihazı sayesinde araca her an müdahale edilebilmektedir. Aracın beyni tarafından hazırlanan haritalar saniye içinde binlerce kez işlenmekte ve bunun sonucunda an içinde hissedilebilecek bir güç artışı meydana gelmektedir. Eğer aracınıza OBD üzerinden chip tuning işlemi yaptıracaksanız bu işlem sonucunda aracın orijinal yazılım dosyaları okunmaktadır. Aracın beyni okunduktan sonra istenilen türde ve uygun biçimde bir program hazırlanmakta ve aracın beynine yazılmaktadır. Bu yazılım değişikliği uygulamasının meydana getirecekleri sonuçlar tamamen yapan kişiye bağlıdır. Eğer gerçekleştirilen yazılım işlemi yanlış yapılırsa ortaya birçok sorun çıkacaktır. OBD üzerinden yapılacak chip tuning sonucunda araçta meydana gelecek değişiklikler sonucunda araçta maksimum hız limitörü kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra araçta meydana gelebilecek ekstra zorlanma gibi durumlar  meydana geldiğinde üst devir limitinden bir miktar daha fazla güç alınabilmektedir.

Dünya çapında en kaliteli araç filtre markası olarak BMC air filter bulunmaktadır. BMC  Ferrari için üretilmekte iken günümüzde tek filtre olma başarısı yine BMC air filter’a verilmiştir. Önceleri BMC filtreleri yalnızca Ferrariler için üretilirken günümüzde Formula 1 için de kullanılmaktadır. BMC Air Filter dünya çapında en kaliteli filter görevi görmektedir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir