Chip Tuning nedir? nasıl yapılır?

By
Updated: Nisan 6, 2016

chip-tuning-nasil-yapilir

Merhaba modifiye severler, bu yazımızda en çok merak edilenlerden konuların başında gelen Chip Tuning nedir? Chip Tuning nasıl yapılır? konusuna değineceğiz.

Chip tuning genel olarak iki ana şekilde yapılıyor. Bunlardan biri araç beyninde bulunan çipi sökerek Superchips tarafından yapılan özel üretim bir çip takılıyor. Diğeri ise aracın içinde bulunan kendi çipi tekrardan programlanarak güçlendiriliyor.

Günümüzde neredeyse tüm otomobillerde, enjeksiyon sistemi ve elektronik beyin olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Bu çip içinde bulunan yazılımla birlikte motorun ateşleme, yakıt ve hava beslemesi gibi bir çok ayarın yapılmasını sağlanıyor. Motorun güç potansiyelini etkileyen faktörler arasında yakıtın kalitesi, ateşleme sisteminin performansı, havanın ısı ve oksijeni bulunuyor. Bunlardan herhangi biri istenilen performansı sağlamadığı taktirde motor kendini en üst performans seviyesine taşıyamıyor. Elektronik beyin yani çip ise bu genel dengeyi sağlayarak motordan en yüksek verimin alınmasını sağlıyor.

Modifiye edilmiş çipler ise normal motorların ulaştığı güç seviyesinden daha fazlasına ulaşabilme imkanı sağlıyor. Bir motor ne kadar devir alırsa o kadar daha fazla güç kazanıyor. Bu çiplerin asıl görevleri arasında motorun maksimum devir sınırını dahada yukarıya çekmek bulunuyor. Bu sistem de daha fazla beygir gücüne eşit oluyor.

Eğer yazımızı beğendiyseniz bizlere fikirlerinizi yorum olarak bırakabilirsiniz.

Modifiye ile ilgili diğer yazılarımız için tıklayın

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir