Drift nedir? Drift hakkında bilgiler

By
Updated: Nisan 5, 2016
Drift-nedir?

drift-nedir

 

Merhaba, bu yazımızda sizlere Dirft nedir? Drift ne zaman yapılmaya başlanmıştır? gibi bilgiler vereceğiz.

İlk olarak 1980’li yıllarda Japonya’da başlayan Drift furyası günümüze kadar gelmiştir. Tüm dünyaya sıçrayan bu yarışlar herkes tarafından sevilmekte ve takip edilmektedir. Peki Dirft Nedir? Drift, araçların yol üzerinde bulunan virajlara arkalarını kaydırarak girmesi ve bu şekilde devam etmesidir. Drift yarışları daha çok şov ve gösteri amaçlı olarak düzenlenir. Drift için spor kelimesini kullanmak biraz yanlış olur çünkü Drift daha çok görsele hitap eden şov çeşididir. Her araç ile Drift yapılabilir mi? bu soru takipçilerimiz tarafından oldukça fazla şekilde soruluyor. Öncelikle Drift yapılabilmesi için özel olarak dizayn edilmiş modifiye araçlara ihtiyaç vardır. Modifiye yapılmış araçların özellikle jant, teker, debriyaj ve difransiyel kısımlarının çok iyi ayarlanmış ve modifiye edilmesi gerekmektedir.

Drift yarışlarında en önemli etkenlerden biri de aracı kullanan şoförün yetenekleridir. Dar sokaklarda yapılan bu yarışlarda genellikle ani dönüşlere ve keskin virajlara yer verilir. Dünya üzerinde drift yarışları genellikle daha gizli ve dış dünyaya kapalı olarak düzenlenir. Çünkü henüz Drift için yasal ve resmi bir organizasyon ayarlanmamıştır.

Drift ve Japonya kelimelerini bir araya getirdiğinde karşımıza Tokyo Drift filmini çıkar. Hepimizin bildiği bu filmde konu genellikle kuralsız sokak aralarında yapılan yarışlar ve hırs dolu iddialar ile güzel kızlardır. Ne yazık ki bu bahsettiğimiz konu gerçek hayattada benzer şekilde işlemektedir. Henüz yasal bir şekilde Drift spor olarak hayatımıza girmediği için insanlar bu yarışları sokak arasında hayatını tehlikeye atarak düzenlemektedir.

Diğer yazılarımız ilginizi çekebilir: Modifiye nedir? Nasıl yapılır?  Sanal Modifiye nedir?

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir