Modifiye hakkında bilgiler – Modifiye nasıl yapılır?

By
Updated: Mayıs 9, 2013
modifiye-araçlar-2

modifiye-araçlarMerhaba sevgili modifiye severler, sizlere ”modifiye nedir? nasıl yapılır? modifiye yapılırken nelere dikkat edilir?” gibi bilgileri vereceğiz.

Modifiye nedir? ile başlayalım;

Modifiye İngilizce’de ‘ Modified and Tuning ‘ kavramlarından yola çıkarak bunun Türkçe karşılığına denk gelen ‘ Modifiye ‘ kelimesi ile hayata geçmiştir. Modifiye, olan parçalar üzerinde yapılan oynamalara yani kısaca orijinal parçaların değiştirilmesine, kişiselleştirilmesine ve ayarlanmasına denir. Bunun teknik olarak yapılanları da mevcuttur. Modifiye kavramı gün geçtikçe yeni fikirler ile karşımıza çıkmakta ve gelişmektedir.

Günümüzde Modifiye denildiğinde akılda iki türlü ışık yanar. Birincisi dış görünüşe yapılan modifiyeler, diğeri de aracın motoruna yapılan modifiyelerdir. En çok gördüğümüz ve yaygın olan model ise tabii ki dış görünüşe yapılan modifiye çeşididir. Sebebi ise daha az maliyetle daha çok değişiklik yapılabilmesidir. Yapılan modifiye ile güzel bir dış görünüşe sahip olunabilir. Motor üzerinde yapılan modifiyeler ise genellikle, hız, güç ve performansa dayalı olur. Haliyle maliyetide ona göre artar.

 

modifiye nasıl yapılır?

 

Şimdi gelelim en önemli soruya ‘Modifiye nasıl yapılır?’

Modifiye sektörüde yaklaşık 2-3 sene sonunda yerine oturmaya başladı. Oto sanayi bölgelerinde ve bazı araç parçaları satan firmalarda artık modifiye ile ilgili parçalar bulunabiliyor. Artık aracınızı modifiye etmek eskisi kadar zor değil. Şimdi en çok kullanılan modifiye çeşitlerine değineceğiz.

Dış Modifiye

Dış modifiye denince akla genellikle, cam filmi, far kitleri ve aydınlatma sistemleri, jant ve lastikler, rüzgarlık, spor amortisörler gibi aracın dış görünüşünü tamamen ilgilendiren detaylar gelir.

Öncelikle Cam Filmi ile ilgili bir kaç detay verelim;

Cam filmi modifiyesi yapılan en kolay ve güzel modifiye çeşididir. Aracınıza estetik bir görünüm sağladığı gibi sağlık açısından da faydalıdır. Gelen güneş ışınlarını keser ve güvenli bir sürüş için size yardımcı olur. Ülkemizde aracımızın ön kısmına film çektirmek yasaktır.

Far Kitleri ve Aydınlatma hakkında bilgiler;

Far kitleri ve Aydınlatma mekanizması hakkında ilk olarak akıllara gelen tabii ki Xenon far olur. Bunun sebebi ise kimyasal bir element olan Xenon‘un hem iyi aydınlatması hemde göze hoş gelmesidir. Aynı şekilde Angel Eyes’te bu modaya ayak uyduranlardandır. Bu iki ürünün ortalama fiyatı ise 500 ile 1250 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Şimdi ise aracın en çok öne çıkan parçalarından jant ile lastik modifiyesinden bahsedelim;

Lastik ve jantların üzerinde yapılan değişiklikler şüphesiz modifiye dünyasında en çok öne çıkan parçaların başında gelir. Kaliteli jantların yardımı ile yapılan modifiyeler güzel görünüm dışında kaliteli bir sürüş sağlar. O yüzden jantlara daha çok önem vermenizi öneririz. Lastik konusuna geldiğimizde ise; piyasada iki tip lastik bulunur. Bunlardan biri performans diğeri ise standart lastiklerdir. Aracınızın tipi ve modeline göre seçim yapabilirsiniz.

Sıra geldi rüzgarlık (spoiler) denen parçaya;

Spoiler denince akla sadece film ya da dizileri izlemeden önce söylenen ipucular gelmesin. Bu bahsettiğimiz aracın bagaj kapaklarına takılan, eğer hatchback ise tavanın arka kısmına koyulan rüzgarlık adı verilen parçadır. Bu parçanın asıl görevi ise aerodinamik etkileri tamamen üzerine çekerek aracın yola daha sıkı basmasını ve kaymasını engellemektir. O yüzden takılan rüzgarlığın açısı çok iyi hesaplanmalı ve ayarlanmalıdır.

Evet sevgili modifiye severler sizlere modifiye nedir? modifiye nasıl yapılır? hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Umarım hoşunuza gitmiştir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir