Modifiyeli arabalar muayeneden geçer mi?

By
Updated: Mayıs 4, 2016

Modifiyeli arabalar muayeneden geçer mi?

modifiye-araclar-muayeneden-gecermi

Merhaba sevgili modifiye severler tarafımıza en çok sorulan sorulardan bir tanesi olan “Modifiye araçlar muayeneden geçer mi?” sorusuna dilimiz döndüğü kadar yanıt vereceğiz.

Tüm modifiye tutkunlarının en çekindikleri şeylerin başında tabii ki “Muayene” geliyor. Bu konu hakkında oldukça fazla soru aldık. Bizde ekip olarak bu sorulara yanıt vermek istedik. Gelen sorular arasında en fazla merak edilenler ise “Basık araçlar muayeneden geçer mi?” “Xenon muayeneden geçer mi?” “Spoiler muayeneden geçer mi?” sorularıydı.

xenon-modifiye

Kimi modifiye severler araçlarını muayeneye sokmamak için yada geçemeyeceğini düşündüğü için sahibinden.com gibi sitelere ilanlar vererek modifiye araçlarını satılık pozisyonuna getiriyor, kimileri ise yaptıkları modifiye çalışmalarından dolayı “Modifiye araçlar toplanıyor” adlı haberlere inanıp bir hışımla tüm emekleri söküp atıyordu. Fakat genel olarak halk modifiye konusunda çok fazla bilgili olmadığından dolayı ikinci el modifiye araçlarada fazla güvenmiyor. Yani ortalama 50 yaşlarında bir amcayı ne modifiye araçlar videosu izlerken görebiliriz ne de satılık modifiye araçlar ilanına bakarken…

Fakat modifiye çalışmalarına karşı olan bir kesimin dışında bu işi çok seven ve mesleği haline getiren insanlarımızda hatırı sayılır derecede fazla.  Kendi tuning firmalarını oluşturan ve burada satışını gerçekleştiren insanlar modifiye hayatına renk katmaya devam ediyor.

modifiye-sanayi

Modifiye bir tutkudur diye boşuna demiyoruz. Modifiyeyi hobi yada meslek olarak gören güzel insanlar buluşmalar düzenleyip yaptıkları güzel araçları birbirlerine tanıtıyorlar. Eğer sizinde modifiye aracınız varsa arama motoruna “Modifiye araçlar toplanıyor” yazmanız yeterli. Çıkan sonuçlarda kendinize yakın olan buluşmaları bulabilir buralara katılabilirsiniz. “Modifiye Araçlar Türkiye” gibi başlıklar ile bir çok buluşma noktaları düzenleniyor. Hem belli mi olur belki bu yazının altına modifiye araçları ile katılmak isteyen ziyaretçilerimiz yorumlarını bırakırsa bir buluşma için de biz önayak olmuş oluruz.

Tuv Türk’ün kendi sitesinde bulunan makaleye dayanarak, aracınıza yapılan modifiyelerin çeşidi ve değişikliklerine göre muayeneden geçebileceğini sizlere söyleyebiliriz. Mesela örnek olarak aracınızda “Modifiye Çelik Jant” değişikliği yaptıysanız sorunsuzca muayeneden geçersiniz çünkü aracın teknik özelliği ile ilgili herhangi bir değişiklik yapılmamış olur. Kısacası araçta yapılan değişiklikler (AİTM) Araç İmal Tadil Montaj Yönetmeliği kapsamına girmeli yoksa aracınız muayenede ağır kusurlu olarak sonuç alır. Açık konuşmak gerekirse birazda işiniz orada bulunan teknisyen arkadaşın insiyatifine de kalmıştır. “Spoiler muayeneden geçer mi?” sorusu da aynı şekilde yani spoiler ile geçebilirsiniz de kalabilirsiniz de. Mesela abart egzoz ile bir sene muayeneden geçiyorken diğerinde takılabilirsiniz. Aynı şekilde “Basık araçlar muayeneden geçer mi?” sorusu içinde bu geçerli. Muayene için en mantıklı çözüm muayene öncesi bir sanayiye gidip bazı işlemlerin değişikliğini sağlayıp orjinalleştirmek muayeneden olumlu sonuç aldıktan sonra tekrar eski haline geri çevirmek diyebiliriz. Araçlarınızın üzerine yapıştırdığınız logo yada görsellere ise Tuv Türk herhangi bir sorun çıkartmıyor. Logo ruhsata işli değilse bile hafif kusurlu olarak gösteriliyor. (Bizim tüm araçlarımızda modifiyearaclar.com stickeri bulunmakta ve sorunsuz geçişler sağlanmaktadır.) Eğer sizde modifiye araçlar logosuna sahip olmak istiyorsanız iletişim bilgilerinizi bizimle paylaşmanız yeterlidir.

Modifiye araçlar ekibi olarak bize en çok sorulan “Modifiyeli arabalar muayeneden geçer mi?” ile ilgili yazıyı sizlerle paylaştık. Kafanıza takılan tüm soruları bizlere yorum olarak sorabilir, Facebook adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

One Comment

  1. Orhan

    05 Şubat 2017 at 18:08

    Tofaş aracımı var biraz basık lastik ebatları önler 60 aralar 65 yanak fennide sorun yaşarmıyım teşekkürler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir