Nos nedir? Nos sistemi nasıl çalışır?

By
Updated: Nisan 6, 2016
nos-nedir

nos

Merhaba modifiye severler, bu yazımızda sizlere Nos nedir? Nos sistemi nasıl çalışır? ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Nos denince genellikle akla gelen ilk şey ekstra beygir gücü oluyor. Peki bu ekstra beygir gücü nasıl elde ediliyor? NOS sisteminden başlayalım. Nos sistemi sizin ve aracınızda bulunan motorun solumuş olduğu hava, deniz seviyesi üzerinde yüzde 78 Nitrojen (Azot), yüzde 21 Oksijen ve yüzde 1 diğer gazların yardımı ile oluşmuştur.

Nitro Oksid (N2O) Dünya atmosferinde yer alan iki ana bileşimin kimyasal bir şekilde birleşmesidir. Nitro Oksid motora ulaştığında yanma ısısı kimyasal bileşiği de geçerek yakıtı yakan çok daha ekstra oksijen alır. Buraya kadar yazdıklarımız biraz karışık gelmiş olabilir. Yarış arabalarına takılan tüm motorlar genellikle aynı prensibe dayalı çalışır. Nos sadece amerikan arabaları için üretilmemiştir. Sadece Amerika modifiye ve hız konusunda daha hevesli olduğu için Nos konusunda yaşanan dağılım daha geniş yer kazanmıştır.

Günümüzde ülkemizde de bir çok modifiye yapan yer artık Nos hizmeti de veriyor.  Bu yüzden caddelerde yüzlerce Nos‘lu araç bulmak hiç zor değildir.

Modifiye ile ilgili diğer yazılarımıza ulaşmak için tıklayın

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir