Supercharger nedir? Ne şekilde çalışır?

By
Updated: Nisan 5, 2016
supercharger-nedir-2

supercharger-nedir

 

Bu yazımızda sizlere Supercharger nedir? ve Supercharger ne şekilde çalışır? ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Supercharger nedir? Supercharger motorun alabildiğinden çok daha fazla hava molekülünü yanma bölgesine çekebilen bir hava pompasıdır. Supercharger’e ait bir kasnak bulunmaktadır. Bu kasnak sayesinde krank kasnağı ile aynı anda hareket edebilme şansı bulur. Supercharger ile krank kasnağı birleşerek arka tarafta yer alan hava sıkıştırma tekerleğini çevirir. Bu tekerlek ise hava moleküllerine baskı yaparak salyangoz şeklinde bulunan kollektöre doğru gönderir. Sıkışan hava emme manifoldu üzerine geçiş yapar. Supercharger’in çalışma stili bu şekilde işler.

Supercharger ne zaman bulundu?

İkinci dünya savaşından hemen önce düzenlenen araba yarışlarında Mercedes Benz Grand Prix araçlarına Supercharger’i yerleştirip o şekilde yarışmalara yönlendiriyordu. İkinci dünya savaşında yer alan savaş uçaklarıda Supercharge ile donatıldı. Örnek vermek gerekirse Boeing B – 29 SuperFortress adı verilen bombardıman uçağı sahip olduğu gücü Supercharge üzerinden alıyordu.

Son yıllar içerisinde Mercedes Benz neredeyse ürettiği tüm modellerde ‘ Kompressör ‘ seçeneğini ön plana çıkartıyor. SL 55 AMG Supercharger’den aldığı güç sayesinde 500 beygir güce ulaşmakta.

Eğer yazımızı beğendiyseniz konunun altına yorumlarınızı bırakabilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir